Arama yaptınız;

Gerilme

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Gerilme hakkında kısa özet

Randevu baskısı ve telaş insanların günlük hayatını kapsamaktadır. Kronik gerilme hastalığı, artık günümüzde çocuk ve gençlerdede ortaya çıkmaktadır.

Gerilmenin Semptomları


Nedenler

Geçici yüklenmeler ve stres, organizma için tehlike yaratmamaktadır. Fonksiyonlarıyla bu duruma uyum sağlamaktadır ve bu durumu hasar almadan atlatabilmektedir. Gerilmenin ve stresin yirmidört saat sürdüğü anlarda iş değişmektedir. Bu durumda organizmanın kendini yenileme fırsatı olmamaktadır: Stresi atlatma mekanizmaları fonksiyonunu yitirmektedir.


Semptomları

Fazla yüklenme ve gerilmenin sonuçları kendini organizmanın tüm basamaklarında göstermektedir- bazı hastalarda daha çok ve daha hızlı, bazılarında ise daha az veya daha yavaş. Gerilme semptomlarının en başında heyecanlılık ve asabiyet vede yorgunluk yer almaktadır. Vücudun sürekli devam eden gerginlik ile reaksiyon verdiği diğer belirtilerin arasında ise taşikardi, kalp çarpıntısı, kan basıncı dengesizlikleri ve yüksek tansiyon yer almaktadır. Gerginlik için tipik belirtiler ishal veya kabızlık, sırt ağrıları ve şiddetli mide ağrıları vede ense kasılmalarıdır. Bazı insanlarda uzun süren gerginlikler göz kapağı seğremesi, el titremesi, konsantrasyon problemleri, baş ağrısı, uyku sorunları yol açabilmektedir. Bazı vakalar gerginlik neticesinde Libido düşüşü, moral bozuklukları ve Tinnitus hastalığı doğurabilmektedir. Bu semptomlar dinlenme anlarında azalmaktadır ve hareket anında ve/veya piskolojik yüklenmelerde, stres ve gürültüde çoğalmaktadır.

Diğer bilgiler

Sürekli devam eden gerginlikler vejetatif sinir sistemini çok büyük baskı altına sokmaktadır ve dengesini bozmaktadır. Bu durum stres hormonunu azaltma ve stres ile başa çıkma yeteneğini negatif etkilemektedir.

Detaylar


Vejetatif sinir sistemi

Vejetatif sinir sistemi kısaca, VNS, vücudun kalp atışı, solunumu, kan basıncı ve sindirim gibi hayati önem taşıyan fonksiyonlarını yürütmektedir. Onun yanı sıra VNS nin regülasyonu altında damar- ve hormon sistemide bulunmaktadır. VNS nin çoğu fonksiyonları isteğe bağlı çalışmamaktadır ve otomatik olarak yürümektedirler- bu gerçeği göz önünde bulundurarak vejetatif sinir sistemi otonom sinir sistemi olarak da adlandırılmaktadır. ,,İpi çeken ’’unsurlar Simpatikus ve Parasimpatikustur. Simpatikus uyarır ve aktive eder diğer tarafdan Parasimpatikus dinlendirir ve rejenere eder.


Stresshormonların iki yüzü var

Stres sebebiyle organizma alarma hazır bulunmaktadır. Bunun için ,,stresseksenler’’ seferber edilmektedir. Bu eksenler hormonların salgılandığı zincirleme bir işlemi başlatmaktadırlar. Bu reaksiyonun başlangıcında Hpotalamus yer almaktadır (hormon sisteminin en üst komando merkezi). Corticotropin Releasing Factor (CRF) u kana yollamaktadır. Hipofiz bezesindeki Adrenokortikotropen hormonunu salgılamaktadır. Kısaca ACTH ve stresin oluştuğu madde: yan böbreğe adrenalin, noraadrenalin ve kortisol stres hormonlarının üretilmesini sinyaller. Bu üç hormon strese neden olan durumlara hızlı ve uygun şekilde reaksiyon gösterme yeteneğini oluşturmaktadır. Hipotalamus sürekli alarm altında ise devamlı stres hormonları salgılanmaktadır. Bunlar vücudu yüksek basınç altında tutmaktadır- bu durum yorgunluğa yol açmaktadır


Riskfaktör sürekli stres altında olmak

Sürekli olan stres sağlığa büyük çapta zarar vermektedir. Bu durum vücudun tüm katmanlarını etkilemektedir.


Diğer tedbirler


  • Gerilmelerden uzaklaşmak

    Bedensel aktivite stres ve gerginliğin azalasını sağlamaktadır. Vücuttaki kan dolaşımının hızlanması vejetatif sinir sisteminin dinlenmesinde etkilidir. Bu durum sinir yapısını güclendirmektedir ve uyku düzenini olumlu yönde etkilemektedir ve konsantrasyon yeteneğine positif yönde etki etmektedir. Onun dışında spor adrenalinin azalmasında ve diğer stres hormonlarının kötü etkisini düşürmekte yardımcı olmaktadır. Önemli olan sevdiğiniz bir sporu yapmaktır ve günlük hayatta olduğu gibi başarı düşüncesini akıldan çıkartmamaktır.
  • Bitkisel ilaçlar

    Yeşil eczanede’’ gerginliye karşı bir kaç etkili ilaç mevcuttur. Yardımcı olabilen doğal bitkilerin arasında Kedi otu, kılıç otu, şerbetci otu ve melisa yer almaktadır. Hap şeklinde veya tentür şeklinde alınabilmektedir. Gerginliğe karşı bu ilaçların avantajı kullanım süresince bağımlılık yaratmamalarıdır ve yan etkileri olmamasıdır.
  • Otojen egzersiz

    Çoğu insanı sürekli devam eden gerginlikten kurtaran bir kaç teknik bulunmaktadır. Bunların arasında otojen egzersiz mevcut. Bu sayede derin bir dinlenme sağlanmaktadır. Burada biolojik olarak mümkün olmayan süreçleri etkilemek mümkün: solunum, kalp atışı, kan basıncı ve diğer süreçler. Otojen egzersiz beyinin etrafından geçmektedir. Bu sayede vücuttaki sinir güdüleri kasların gerilme durumunu etkileyebilmektedir. Beyinden gelen reaksiyonlar solunum veya sindirim aktivitelerin daha gevşek yürümesini sağlamaktadır. Vejetatif sinir sistemi yanıltılmaktadır. Bunun olabilmesi için biraz egzersiz gerekmektedir. Bu nedenle bu tekniği başlangıçta profesiyonel kurs çerçevesinde öğrenmek gerekir. Sonrasında otojen egzersiz ihtiyaç duyulduğu zaman dinlenmek için uygulanabilir