Arama yaptınız;

Plinöropati

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Plinöropati hakkında kısa özet

Polinöropati, nörolojik ağrılar olarak da bilinmektedir, periferik sinirlerin ağrılı hasarlarının kolektif terimidir. En sık kollar ve bacaklardaki sinirleri etkiler.

Plinöropati Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Polinöropati her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Bir çok nedenleri vardır; ailevi hastalıklar, sonradan ortaya çıkan hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, zehirlemeler ve yetersiz beslenme .

Polinöropati Almanya’da en sık diabet ve alkolizm nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Polinöropati doğadaki zararlı maddeler sebebiyle (Biosit, cıva, kurşun) meydana gelebilmektedir. Yetersiz ve yanlış beslenme polinöropati hastalığına yol açabilmektedir. Kemoterapi ilaçları, antiromatizmal ilaçlar, antidiareikler gibi ilaçlar polinöropatiye yol açabilmektedir.


Semptomlar

Nöropatik ağrılar tüm vücutta ortaya çıkabilmektedir. Özellike bacaklarda, kollarda, ayaklarda, ellerde ortaya çıkar. Çoğu zaman yanıcı ve batıcı ağrılar oluşmaktadır. Ağrıyan bölgelerde uyuşukluk hissi, karıncalanma ve hissizlik oluşmaktadır. Çoğu zaman ayak kaslarındada kramplar oluşmaktadır ve yanlış duruşlar meydana gelmektedir.

Polinöropati dokunmaları dayanılmaz hale getirebilmektedir ve uykudaki dinlenme dönemleri büyük bir çapta rahatsız eder. Sakinleşmek için düzenli hareket etmek gerekir bu yüzdende dinlenme dönemlerine izin vermemektedir.

Diğer Bilgiler

Polinöropatiler sinsice ilerler ancak bazı vakalarda yavaş yavaş geriler. İyileşme temelde yatan nedene bağlıdır. Bu neden ortadan kaldırılabilirse polinöropatiler de ortadan kalkmaktadır.

Detaylar


Periferik sinir sistemi

Perifer sinir sistemi (PNS) beyin ve omuriliğin dışında bulunan sinir sisteminin unsurlarından ibarettir. Burada bulunan sinirler, merkezi sinir sistemidir (ZNS). Perifer sinir sisteminin görevi alının bilgileri –uyarıları- iletim yolundan ZNS ye göndermektir. ZNS den çıkan sinyallerleri PNS üzerinden ulaşacak olan bölgelere, örneğin kaslara iletmektedir. Onun dışında PNS nin görevleri arasında iç organların, hareketlerin ve hissiyatların (ağrı veya derece) yönetilmesi yer almaktadır.


Polinöropatinin diyagnozu

Polinöropatinin net diyagnozunu koyabilmek için hastanın hastalık hikayesini bilmek gerekir. Asağıda belirtilen sorular sorulması gerekmektedir:

 • Ailede nörolojik hastalıklar var mı?
 • Diabet mellitus hastalığı bulunmakta mı?
 • Alkohol hastalığı bulunmakta mı?
 • Belirli ilaçlar alınmakta mı?
 • Bugüne kadar hangi enfeksiyon hastalıkları ortaya çıktı?

Bir sonraki muayenede hekim sinirlerin hasasiyetini, kasların gücünü ve reflekslerini kontrol etmektedir.

Belirli kas gruplarının aktivitesini ölçen elektromyogram, diyagnoz muayenesi arasındadır. Onun dışında sinir aktivitesini test etmek için elektronörografi uygulanmaktadır. Elektrokardiogram ve kan basıncı ölçümü muayeneler zincirini kapatmaktadır.


Diğer Tedbirler

 • Ağrı tedavisi
  Ağrıları geçici olarak dindirmek için antirümatizmal ilaçlar uygun görülmektedir. Bunlar ilerlemiş ağrıları genelde yetersiz şekilde hafifletmektedir. Morfin ilaç grubundan reçeteli Opioid maddeleri daha etkilidirler. Polinöropati hastalıkların tedavisinde diğer sinir hastalığı terapilerinde kullanılan ilaçlar kullanılabilmektedir. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların yanı sıra antidepresyon ilaçları da kullanılmaktadır. Alfa-lipon asidi içeren ilaçlar diabetik Polinöropati hastalığında etkili olmaktadır. Bu tedavi ağrıları hafifletmesi ve belirli his kalitelerini iyileştirmesi ile bilinmektedir.

 • Fizyoterapi
  İlaç tedavisi özellikle hareket egzersizleri ile fizyoterapi uygulamalarına eşlik etmektedir. Bazı hastalar Kneipp uygulamarı sonrası ağrıların azaldığını farketmektedirler.

 • Yaşam alışkanlığı
  Nedenlerin ne olduğundan bağımsız olarak sinirlere kötü etki eden herşeyden uzak durulması gerekmektedir. Uzuvların kan dolaşımının iyi olması gerekmektedir. Sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak gerekir.