Arama yaptınız;

Siyatik Sendrom

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Siyatik sendrom hakkında kısa özet

Siyatik sendromu Siyatik sinirin beslenme bölgesindeki ağrılar olarakda bilinmektedir. Oluşan rahatsızlıklar sinirler nevraljilere bağlı, burada Siyatik sinir (nervus ischiadicus), nedeniyle oluşmaktadırlar.

Siyatik sendrom Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Siyatik sendromun tetikleyicisi olarak, Siyatik sinirlere mekanik basınç uygulayan veya iltihap oluşturan, çok çeşitli hastalıklar söz konusu olabilmektedir. Bunlar Siyatik siniri sadece tahriş etmekle kalmamaktadır, kalıcı şekilde hasarlarada yol açmaktadır. Siyatik sendromun oluşmasında rol alan hastalıklar arasında disk kayması, kas gerilmeleri veya omurganın bloke olması gelmektedir. Onun yanı sıra Siyatik sendromuna yol açan omurgada ilihaplar veya apseler olabilmektedir. Aynı unsur tümor hastalıkları, iltihaplı şişlikler ve kanamalar sebebiyle omurga bölgesindeki daralmalar içinde geçerlidir. Diğer nedenler Zona ve Lyme hastalığı gibi sinir köklerinin iltihaplanmaları olabilmektedir. İkiside Siyatik sinirinin tahriş edilmesi sebebiyle meydana gelmektedir. Son olarakta: Kalça eklemi bölgesindeki ameliyat sonrasında Siyatik sendrom oluşabilmektedir.


Semptomlar

Siyatik sendromu için tipik olan unsurlar aniden oluşan, yırtılma ve çekme hissi veren ağrılardır. Bu ağrılar sağrı kemiği ve kalça omurga bölgesinden üst baldırın arka tarafından ayağa kadar ulaşabilmektedir. Genellikle ağrılar sadece bir bacakda devam etmektedir. Ağrıyan bölgeler uyuşma ve karıncalama hissi vermektedir. Karına basınç ve öksürme ve hapşırma esnasında ağrılar çoğalmaktadır. Vücuda yüklenildiği zaman ve üst gövde eğildiği zamanda ağrılar çoğalmaktadır. Siyatik sendromu bacaklarda his kaybına ve kas zayıflığına ve idrar ve büyük abdest yapmakta problemlere yol açmaktadır. Genel olarak Siyatik sendromu hareket yeteneğini ve vücudun yük taşıma yeteneğini düşürmektedir. Şiddetli ağrılar hastaya özellikle gövdeyi eğerken ve dönerken problem yaratmaktadır. Çoğu hasta dik durma yeteneğini kaybetmektedir ve yana bükülmüş koruma duruşu almak zorundadırlar.

Diğer Bilgiler

Siyatik siniri insan vücudunun en kalın ve en uzun siniridir. Başlangıcı omurilikde: Kökleri dördüncü böğür omuru ve ikinci kuyruk sokum omuru arasında bulunmaktadır. Bu bölgeden Siyatik siniri kalça ve üst baldırın üzerinden tüm bacak içinden ayağa kadar yol almaktadır.

Detaylar


Siyatik sinirinin görevleri

Siyatik sinirinin görevleri arasında Derece hissiyatları gibi uyarmaları ve diğer bilgileri dağılım bölgesinden omuriliğe göndermektir. Oradan bilgiler beyine ulaşmaktadırlar ve işlenip cevaplandırılmaktadırlar. Siyatik sinirinin bir başka görevi ise komutları beyinden omuriliğinden geçerek bacaklara aktarmaktır. Bu komutlar arasında örneğin kaslara esneme veya biraraya gelme gibi emirler verilebilmektedir.


Siyatik sendromunun diyagnozu

Karakteristik ağrı semptomları sayesinden Siyatik sendromunun tanısı kolayca belirlenebilmektedir. Ağrıların tanısını net bir bölgeye kategorize etmek için ve Siyatik sendromu hastalığının ağırlığını tespit etmek için ek olarak farklı muayenelerden geçilmesi gerekmektedir. Böğür omurgası ve kalça bölgesinde röntgen çekimleri, Bilgisayar- ve Manyetik rezonans tomografileri yapılması gerekmektedir. Diyagnoz metot kuralları arasında kan resmi oluşturulması ve ultrason muayeneleri yer almaktadır. Siyatik sendromu felçlerle, örneğin disk kaymasıyla birlikte oluştuğu takdirde, yol açmaktadır. Ek olarak nörolojik muayaneler gerekmektedir. Bazı vakalarda omuriliğe, omurilik sıvısı almak için, ponksiyon metotu uygulanılmaktadır.


Diğer Tedbirler

 • Ağrı tedavisi
  Şiddetli ağrılar en hızlı şekilde hafifletilmesi gerekmektedir. Bunun için hasta bölgenin kaslarına ağrı kesici ilaç enjekte edilmektedir. Çoğu zaman kas sisteminin gevşemesi için bölgesel etkili anestezi ilaçları veya kortizon gibi iltihap engelleyici maddeler kullanılmaktadır.

 • Sıcak tutma
  Böğür omuru bölgesini sıcak tutmak tavsiye edilmektedir. Bunun için hasta bölgeye sıcak su torbaları veyada ısı yastığı uygulanmaktadır.

 • Fizyo terapi ve masajlar
  Siyatik sendromunu önlemek için bölgesel fizik egzersizleri ve masajları önerilmektedir.

 • Akupunktur
  Geleneksel çin tıbbın eski terapi metotları arasında yer almaktadır ve Siyatik sendromuna karşı etkili olduğu belirlenmiştir.

 • Ameliyatlar
  Siyatik sendromu disk kayması sonucu ortaya çıktı ise ameliyat uygulaması gerekli olabilmektedir. Siyatik sendromu neticesinde mesane- ve bağırsak fonksiyon bozuklukları doğurmuş ise ameliyat gerekli olmaktadır.