Arama yaptınız;

Siyatik Ağrıları

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Siyatik ağrılar hakkında kısa özet

Siyatik tıp dilinde nevraljilere ilişkin Siyatik sendromu olarakda adlandırılır. Ortaya çıkan ağrı Siyatik siniri ,,Nervus ischiadicus’’ sebebiyle meydana gelmektedir. Genellikle ağrı aniden ortaya çıkar ve böğür bölgesinden kalça bölgesinin üzerinden bacağa yayılmaktadır. Çoğu zaman şiddetli ağrılar sadece tek bir vücud tarafını yakalamaktadır,örneğin tek bacağı.

Siyatik ağrıların Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Pek çok vakada böğür omurgasının iki alt disklerinin aşınması nedeniyle Siyatik sendromu ortaya çıkmaktadır. Bunların konumu dördüncü ve beşinci böğür omuru ve beşinci ve birinci sağrı kemiği omuru arasında bulunmaktadır. Sırtın bu bölgesinden insan vücudunun en uzun ve en kalın sinir yer almaktadır. Disklerin taşması sebebiyle böğür omurlarına basınç uygulanmaktadır. Bu durumu bilinen Siyatik ağrılara yol açmaktadır: Siyat sinirinin kendisi veyada omurilikteki sinir kökleri sıkışmaktadır ve bunun sonucunda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Siyatik sendromunun diğer nedenleri Siyatik sinirinin kaynak bölgesi olan böğür kaslarında gerilmeler neden olabilmektedir. Bu durum bazı vakalarda anne adaylarında ortaya çıkabilmektedir. Bebeğin yaptığı basınç doğumdan sonra yok olduğundan ağrılar hafiflemektedir. Siyatik sinirlere basınç yapıldığı takdırde ameliyatlardan sonra kalça bölgesinde Siyatik ağrılar meydana gelebilmektedir. Sinir iltihabı ve tümor hastalıkları gibi iltihaplı hastalıklar nadiren neden olarak görülebilmektedir.


Semptomlar

Böğür omurga bölgesinden bacağa kadar aniden oluşan ağrılar karakteristikdir. Bu ağrılar bazı zamanlar hareket etmeyi imkansız hale getirecek kadar şiddetlidirler. Şiddetli ağrılar hastaya özellikle gövdeyi eğerken ve dönerken problem yaratmaktadır. Çoğu hasta dik durma yeteneğini kaybetmektedir ve yana bükülmüş koruma duruşu almak zorundadırlar.

Ağrıyı kapsayan bölge bacakda karıncalanma hissine ve uyuşukluğa yol açmaktadır. Bunlar uyuşma algısı ve derece algısının bozulmasıyla ilişkilidir. Çok ağır rahatsızlıklarda hastalar mesane veya bağırsak boşalma sorunlarıya karşı karşıya kalmaktadırlar.

Diğer Bilgiler

Tıb dilinde Nervus ischiadicus olarak adlandırılan Siyatik sinir çoğu hastaya uykusuz geceler yaratmıştır. Şiddetli Siyatik ağrıları daha önce çekmiş olan kişiler ne kadar büyük bir yük olduğunu bilirler.

Detaylar


Bir kalibre sinir

Siyatik sinir insan vücudunun en kalın ve en uzun siniridir. Başlangıcı omurilikde: Kökleri dördüncü böğür omuru ve ikinci kuyruk sokum omuru arasında bulunmaktadır. Bu bölgeden Siyatik siniri kalça ve üst baldırın üzerinden tüm bacak içinden ayağa kadar yol almaktadır.


Diyagnoz

Karakteristik ağrı semptomları sayesinden Siyatik sendromunun tanısı kolayca belirlenebilmektedir. Ağrıların tanısını net bir bölgeye kategorize etmek için ve Siyatik sendromu hastalığının ağırlığını tespit etmek için ek olarak farklı muayenelerden geçilmesi gerekmektedir. Böğür omurgası ve kalça bölgesinde röntgen çekimleri, bilgisayar- ve manyetik rezonans tomografileri yapılması gerekmektedir. Diyagnoz metot kuralları arasında kan resmi oluşturulması ve ultrason muayeneleri yer almaktadır. Siyatik sendromu felçlerle, örneğin disk kaymasıyla birlikte oluştuğu takdirde, ek olarak nörolojik muayaneler gerekmektedir. Bazı vakalarda omuriliğe, omurilik sıvısı almak için, ponksiyon uygulanılmaktadır.


Diğer Tedbirler

 • Ağrı hafifletme
  Şiddetli ağrılar en hızlı şekilde hafifletilmesi gerekmektedir. Bunun için hasta bölgenin kaslarına ağrı kesici ilaç enjekte edilmektedir. Çoğu zaman kas sisteminin gevşemesi için bölgesel etkili anestezi ilaçları veya kortizon gibi iltihap engelleyici maddeler kullanılmaktadır.

 • Koruma ve sıcak tutma
  İlaç tedavisinin yanı sıra hasta yatarak dinlenmesi ve Siyatik sendromu ortaya çıkan bacağın yukarı kaldırması gerekmektedir. Onun dışında böğür omuru bölgesini sıcak tutulması önerilmektedir. Bunun için ağrıyan bölgeye sıcak su torbası veyada sıcak yastıklar konulmaktadır.

 • Fizyo terapi ve masajlar
  Siyatik sendromunu önlemek için bölgesel fizik egzersizleri ve masajları önerilmektedir.

 • Akupunktur
  Geleneksel çin tıbbın eski terapi metotları arasında yer almaktadır ve Siyatik sendromuna karşı etkili olduğu belirlenmiştir.

 • Ameliyatlar
  Siyatik sendromu disk kayması sonucu ortaya çıktı ise ameliyat uygulaması gerekli olabilmektedir. Siyatik sendromu neticesinde mesane- ve bağırsak fonksiyon bozuklukları doğurmuş ise ameliyat gerekli olmaktadır.