Arama yaptınız;

Omurga Darlığı

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Spinal stenoz hakkında kısa özet

Spinal stenoz veya spinal kanal stenozu, omur kanal darlığı veya omur kanalı aşınması da olarakda bilinmektedir. Omurga kanalının bölgesel, sınırlanmış bir darlığıdır. Bu bölgesindeki sinir lifleri ve kılcal damarlar ezilmektedir bu durum daha ciddi ağrılara neden olmaktadır.

Spinal stenoz özellikle bu bölgede daha fazla yüklere maruz kaldığı için bel bölgesinde gözükmektedir.

Spinal stenoz Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Omurgada yıpranmalar ve artroz nedeniyle omur gövdelerinde yeni kemik oluşumları ve taşmalar söz konusu olmaktadır ki bunlara osteofit adı verilir. Bu da hasarlı omurga bölgelerindeki omur kanalında daralmalara yol açmaktadır.


Semptomlar

Spinaltenöz için tipik olan belirti alt sırt bölgesindeki şiddetli ağrılardır. Bunlar çoğu zaman kalçadan tek bir bacağa yayılmaktadır. Dik durma ve yürüyüş esnasında ağrılar artmaktadır. Uzanırken ve otururken vede öne eğerken ağrılar hafiflemektedir.

Ağrıyan bölgede uyuşma ve yanma hissi ortaya çıkar. Onun dışında kalça omurgası bölgesinde kas gerilmeleri ve bacaklarda his bozuklukları oluşmaktadır. Hastalar uyku problemleri, idrar ve büyük abdest yapmakda sorunlar yaşamaktadırlar. Cinsel sorunlarda meydana gelebilmektedir. Spinal stenoz oluşturan şikayetler özellikle bel bölgesinde hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. Bunun dışında kısa yürüyüş mesafeleri düzenli dinlenmeleri gerektirmektedir.

Diğer Bilgiler

Omurga bir çok bağımsız omurdan oluşmaktadır- bu esnek hareketliliğin ve dayanıklılığın garantisidir.

Detaylar


Omurlar

Omurganın gücü taşıyan bölgesi boyun- ve kalça kemiği omurları arasında bulunmaktadır ve 24 bağımsız omurlardan oluşmaktadır. Onun yanı sıra sağrı kemiği 5 birbirine kaynamış bir bütün oluşturan omurlardan ve 4-5 kuyruk kemiğinde bulunan körelmiş kaynamış omurlardan oluşmaktadır.

Her omurga düzenli bir şemadan oluşmaktadır: bir omur, bir omur kanalı, bir spinoz çıkıntısı, iki adet transvers çıkıntısı ve dört adet lamina. Omurların spinoz ve transvers çıkıntılarına bağlı omurgayı güçlendiren bantlar ve kaslar bulunmaktadır. Bu şema omurganın çeşitli bölgelerinde değişmektedir.

Yük çoğaldığı ve hareketlik azaldığı için boyundan yukarı omurlar büyümektedir. İlk iki boyun omurları ve birbirine kaynamış sağrı- ve kuyruk kemiği omurları dışında tüm omurlar disklere bağlıdır. Amortisör görevi üstlenmektedirler ve omurganın hareket etmesini sağlamaktadırlar.


Omur Kanalı

Spinal kanal olarakda bilinmektedir. Bu kanal omuriliğin geçtiği omurganın içinden geçen kanaldır. Omur kanalı omur deliklerinden oluşmaktadır. İlk boyun omurundan aşağı giderek boyun-, göğüs-, ve kalça omurgasından sağrı kemiğine kadar yayılmaktadır. Karına doğru giden omur kanalı diskler ve omur gövdeleriyle sınırlıdır. Sırta doğru omur yayları tarafından sınırlandırılmaktadır. Omur gövdelerinin her bir omur kanalının arasında spinal sinirler için bir çıkış deliği mevcuttur.


Diğer Tedbirler

 • Ağrı tedavisi
  Ibuprofen, Diclofenac veya Paracetamol gibi ağrı kesici ilaçlar geçici ağrı kesiciler olarak kullanılabilir- dıştan merhem olarak veya içten hap veya kapsül şeklinde uygulanabilir.

 • Fizik hareketleri
  Gövde kas sistemi uygun fizyolojik egzersizler sayesinde güçlendirilebilir. Bu sayede rahatsızlıklar hissedilir şekilde hafiflemektedir.

 • Akupunktur
  Bu geleneksel çin tıbbından gelen terapi Spinal stenoz hastalığındada iyileşme sağlamaktadır.

 • Epidural İnfiltrasiyon
  Spinal stenoz hastalığına bağlı şiddetli ağrılarda epidüral İnfilitrasiyon uygulanmaktadır. Bu tedavi yönteminde hekim omur kanalına bölgesel bir narkotik ve kortizon karışımı madde enjekte etmektedir. Bu sayede ağrılar geçici olarak ortadan kaldırılabilir.

 • Ameliyatlar
  Ameliyatlar sinir liflerindeki basınçı alarak iyileştirmektedir. Bu basınç azaltılması için çeşitli cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Bunun arasında omur yayının kısmen veya tamamen alınması yer almaktadır. Bir diğer metot ise İmplant yerleştirme metotudur. Bunlar omurların uzatma parçalarının aralarındaki mesafeyi uzatmaktadır ve bu sayede omur kanalı uzatılmış olmaktadır.