Arama yaptınız;

Miyelopati

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Miyelopati hakkında kısa özet

Omuriliğin zedelenmesi Myelin hastalığı oluşmuş demektir. Bu hastalık özellikle boyun omurga bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Omurganın farklı bölgelerindede görülebilir.

Miyelopati Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Çoğu zaman disk kayması nedeniyle omuriliğin arkasındaki bölgeye basınç oluşur ve o bölge zedelenir buda Myelin hastalığına yol açmaktadır. Onun dışında tümörler ve spinal kanal- veya damarstenozleri Myelin hastalığını meydana getirmektedir. Diğer nedenler ise kanser hastalığı tedavisi çerçevesinde görülen ışın tedavisi veya kan dolaşımı bozuklukları olabilmektedir.


Semptomlar

Omurilikteki hangi strüktür hasar görmüş ise ve Myelinin nerede ortaya çıktı ise değişik ağrılara yol açmaktadır. Bir yandan omurganın hasarlı bölgesinde yaygın ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bununla bağlantılı bölgelerde karıncalanma, uyuşma hisse ve hissizlik meydana gelmektedir. Diğer taraftan ağrıyan bölgelerde uyuşma ve kas zayıflığı meydana gelmektedir. Bu semptomlar ara ara kol ve bacaklardada görülebilmektedir.

Diğer Bilgiler

Myelin hastalığı hakkında bilgi sahibi olmak için omurganın yapısı ve fonksiyonları hakkında bilgi edinmek yardımcı olabilmektedir

Detaylar


Omurganın yapısı

Omurga insan sırtının merkezidir. Omurganın üst ucunda kafa tası, alt ucunda ise kalça kemiği bulunmaktadır. Omurga bölümleri farklı yapıya sahiplerdir. Bu yüzden omurga yandan bakıldığında ,,iki s görüntüsüne’’ sahiptir. Boyun omurgası iç bükey göğüs omurgası ise dış bükey durmaktadır. Kalça omurgası içe doğru sağrı- ve kuyruk kemiği ise dışa doğru eğilmektedirler. Arkadan düz bir çizgi oluşturmaktadır. Omurganın yapısı bant ve kirişler sayesinde dik tutulmaktadır.

Vücut ekseni başlangıçta 4 ayaklı yürüyüş için tasarlanmıştır. Fakat insan evresi içinde dik bir duruş almıştır ve bu yüzden omurga komple yeniden uyum sağlamak zorunda kalmıştır: Tüm kasları, bantları, diskler, omur eklemleri ve sinir yapıları bu değişime uyum sağlamak zorunda kalmışlardır.


Boyun omurgası

Boyun omurgası diğer bölgelere göre daha az yük taşıması gerekir fakat tam hareketlilik sağlaması gerekmektedir. Bu yüzden bu bölgede bloke olmuş omurlar ve kasılmış kaslar nedeniyle diğer omurga bölgelerine göre daha çok ağrı hissedilmektedir.


Göğüs omurgası

Göğüs omurgası kaburgalar nedeniyle hareketliliğiğide engellenmektedir diğer taraftan ise desteklenmektedir. Bu nedenden dolayı sırt ağrıları bu bölgede daha az meydana gelmektedir. Bu bölgede ağrılar çoğu zaman kaburga eklemlerinden gelmektedir. Nefes alma sırasında sürekli çalıştırkları sebebiyle reflekse dayalı sırt ağrıları oluşabilmektedir. Bu şiddetli ağrılar kalp krizi esnasında oluşan ağrılara benzerdir ve göğüs kafesine kadar ulaşabilmektedir.


Böğür omurgası

En sık böğür omurga bölgesi tüm üst gövdenin ağırlığı üstünde olduğu için ağrılara maruz kalmaktadır. Böğür omurgasından yayılan ağrılar çoğu kez bacaklara kadar yayılmaktadır.


Omurganın fonksiyonları

Omurganın bir çok görevi bulunmaktadır. Kafa, boyun, gövde ve kolların yükünü taşıdığı için önemli duruş fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Onlar sayesinde vücut öne, arkaya ve yana doğru hareket edilebilir ve dönme hareketi gerçekleştirilebilmektdir. Onun dışında omurga kafaya ve beyine gelebilecek dik yürüyüş esnasında oluşabilen çarpmaları önlemektedir. Kaburgalarla bilikte omurlardan geçen omuriliği ve iç organları korumaktadırlar.


Omurlar

Omurganın güçlü taşıyan bölgesi boyun- ve kalça kemiği omurları arasında bulunmaktadır ve 24 bağımsız omurdan oluşmaktadır. Onun yanı sıra sağrı kemiği 5 birbirine kaynamış bir bütün oluşturan omurlardan ve 4-5 kuyruk kemiğinde bulunan körelmiş kaynamış omurlardan oluşmaktadır. Her omurga düzenli bir şemadan oluşmaktadır: bir omur, bir omur kanalı, bir spinoz çıkıntısı, iki adet transvers çıkıntısı ve dört adet lamina. Omurların spinoz ve transvers çıkıntılarına bağlı omurgayı güclendiren bantlar ve kaslar bulunmaktadır. Bu şema omurganın çeşitli bölgelerinde değişmektedir. Yük çoğaldığı ve hareketlik azaldığı için boyundan yukarı omurlar büyümektedir. İlk iki boyun omurları ve birbirine kaynamış sağrı- ve kuyruk kemiği omurları dışında tüm omurlar disklere bağlıdır. Amortisör görevi üstlenmektedirler ve omurganın hareket etmesini sağlamaktadırlar.


Diğer Tedbirler

  • Fizik hareketleri
    Bölgesel egzersizler ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır. Bu sayede hasarlı omuriliğin bölgesindeki kaslar güclendirilmektedir ve omur eklemleri ve sinirlerin yükü azaltılmaktadır.

  • Ağrı terapisi
    Geçici ağrıların azaltılması için geçici olarak analgetik ilaçlar örneğin Paracetamol, Ibuprofen veya Acetylsalicylasidi uygun olmaktadır.

  • Düzenli hareket
    Ağrılar izin verdikce düzenli hareket aktiviteleri önerilmektedir. Bu sayede sırt kasları güclendirilmektedir ve ağrılar azalmaktadır.