Arama yaptınız;

Lumbo Siyatik

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Lumbo Siyatik hakkında kısa özet

Lumbo Siyatik hastalığının sırttan bacağa doğru inmesi çoğu zaman sırtbacak ağrısı olarakda tanımlanmaktadır. Kelime iki kelilmeden oluşmaktadır. Kronik sırt ağrısı alman dilinde böğür bölgesinde ağrı ve Siyatik sendromuda Siyatik sinirin bacağa doğru süren bacak ağrıları anlamına gelmektedir.

Lumbo Siyatik Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Lumbo Siyatik sendromu çoğu zaman böğür- ve sağrı kemiği omurlarındaki disk kaymasına bağlı olmaktadır. Diğer nedenler omur eklemlerindeki kistler veya Siyatik sinirlerindeki iltihaplara yol açabilmektedir. Bazı vakalarda böğür omurgasındaki sinirlerin çıkış deliklerindeki aşınmalar Lumbo Siyatik sendromunu meydana getirebilmektedir.


Semptomlar

En önemli semptomplarından biri daha öncede belirtildiği üzere böğür omurgasından bacağa yayılan ağrılardır. Ağrılar alt sırt bölgesinden kalça üzerinden üst baldırın arka kısmından alt baldıra ve oradanda ayağa doğru yayılmaktadırlarlar. Genellikle ağrılar saplama ve yırtılma hissi vermektedir ve çok şiddetli olabilmektedirler. Ağrılar ortaya çıktıkları bölgelerde karıncalanma ve uyuşma hissi verebilmektedir. Onun dışında daha az his yeteneği olmaktadır.

Lumbo Siyatik sendromu hareket yeteneğini büyük çapta engellemektedir. Özellikle üst gövdeyi eğerken ve dönerken ağrılar çoğalmaktadırlar. Dik durma duruşu imkansız hale gelebilmektedir. Onun dışında ağrılar hastaların yan bükey bir koruma duruşu almalarına yol açımaktadır. Lumbo Siyatik sendromu idrar ve büyük abdest yapma problemleri meydana getirebilmektedir. Çoğu zaman alt sırt bölgesinde kas gerilmeleri ve ağrıyan bölgelerde hissizlik ortaya çıkmaktadır.

Diğer Bilgiler

Diğer ağrılı hastalıklarında başlangıç noktası ve Lumbo Siyatik sendromunun kaynak noktası olan böğür omurga bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Çünkü böğür omurları tüm omurlar arasında en fazla yüke maruz kalmaktadırlar. Bunun neticesinde güçlü aşınma ve hasar oluşmasında daha büyük risk oluşmaktadır.

Detaylar


Diyagnoz

Genellikle hastalarda mevcut olan ağrılar, sırt bacak ağrıları için önemli bir işaretdir. Diyagnozu netleştirmek için farklı muayenelerden geçmek gerekmektedir. Bunların arasında özellikle Lasegue-testi yer almaktadır. Muayene sırasında hasta sırt üstü muayene yatağına yatması gerekmektdır. Daha sonra hekim ağrıyan bacağı yavaş yavaş kaldırmaktadır. Bu sırada bacak dik ve kalça eklemininde biraz bükük olması gerekmektedır. Lumbo Siyatik sendromu var ise bu hareket sonrası ağrılar çoğalmaktadır- Lasegue işareti olarak da tanınmaktadır. Bacağı kaldırma esnasında Siyatik sinirinin dönmesi köklerine etki etmektedir ve ağrıları çoğaltmaktadır. Siyatik sinirini daha fazla esnetmek için ara ara kaldırılan bacağın parmak uçları hastanın vücuduna doğru çekilmektedir. Lumbo Siyatik sendromunun bir diğer işareti ise Bragard- testidir. Yukarıda belirtilen testler diyagnozu netleştirmek için yeterli gelmemekte ise film veren muayeneler uygulanmaktadır. Buna ek genellikle omurilikteki sinir köklerini gösteren Manyetik rezonans tomografisi çekilmektedir.


Diğer Tedbirler

 • Basamak depolama
  Kısa süreli tedbirlerden biri ise basamak depolama uygulamasıdır. Bunun için hastanın yere yatması ve alt baldırlarını bir oturağın üstüne yerleştirmesi gerekmektedir. Bacakların çekilmesiyle birlikte Siyatik sinirin yükü hafiflemiş olmaktadır ve bu sayede ağrılar geçici olarak hafiflemektedir.

 • Fizik hareketleri ve masajlar
  Bölgesel egzersiz sayesinde tahriş olan Siyatik sinir sakinleştirilebilir. Lumbo siyati sendromu hastalığında yardımcı olan bir diğer unsur ise masajlardır.

 • Akupunktur
  Geleneksel çin tıbbın eski terapi metotları arasında yer almaktadır ve Siyatik sendromuna karşı etkili olduğu belirlenmiştir.

 • İlaç tedavisi
  Ağrıları ve Siyatik sinirinin köklerindeki iltihapları dindirmek için ilaçlı tedaviyede başvurulmaktadır. . ,,Non-steroidal olan’’ kortizon içermedikleri anlamına gelir. Yinede NSAR ilaçları yan etkileri sebebiyle sadece kısa süreli ve mümkün olduğunca az dozda kullanılmalıdır.

 • Periradikuler terapisi
  Bölgesel etkili narkotik ile kortizon karışımı bir maddenin hasta sinir köklerine enjekte edilmesiyle uygulanan etkili bir tedavi yöntemidir. Bilgisayar tomografisi gibi görüntüleme tedavisi kontrolü altında uygulanmaktadır.

 • Ameliyatlar
  Lumbo siyatik sendromu disk kayması sonucu ortaya çıktı ise ameliyat uygulaması gerekli olabilmektedir. Siyatik sendromu neticesinde mesane- ve bağırsak fonksiyon bozuklukları doğurmuş ise ameliyat gerekli olmaktadır.