Arama yaptınız;

Lumbago

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Lum­ba­go hakkında kısa özet

Çoğu insanı hareketsiz hale getirebilmektedir. Sırttaki iğneli ağrı aniden ortaya çıkabilmektedir ve hastanın hareketlilik yeteneğini çok fazla engellemektedir. Karakteristik olarak lumbagoya yakalanan hasta öne doğru eğilip topallayarak yürür…

Lum­ba­go Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Aniden oluşan sırt ağrısına tıp dilinde Lumbago adı verilir. Omurga eklemin bloke olması veya sırttaki kasların gerilmesi ve kasılması neticesinden ortaya çıkmaktadır. İkisininde farklı nedenleri olabilir. Omurganın eklemleri geçici yanlış duruşlar sebebiyle veya ani hareketler sonucunda ,,birbirine girebilir’’ veya gerilebilir. Eklemlerin bloke olmasına ve işleyişinin engellemesine yol açmaktadır. Omurganın eklemlerinin etrafında büyük bir sayıda sinirler ve sinir uçları bulunduğu için, bu tarz eklem blokajları aşırı derecede ağrı oluşturmaktadır. Omurganın derin kaslar sistemindeki (yerli sırt kaslar) gerilmeler, kasılmalar, yanlış vücut duruşu veda ani ve dinamik olmayan hareket akışları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Hastaların tahminlerine karşın disk kayması sonucunda Lumbago oluşması çok nadir görülür. Bu durumda şiddeli sırt ağrılarının yanı sıra bacaklarda felçler ve hissiyat bozuklukları meydana gelmektedir. Lumbago hastalığına yol açan disk kaymasından daha çok omurga eklemlerindeki daralmalar sebebiyle oluşmaktadır örneğin iltihaplı süreçler veya tümor hastalıkları.


Semptomlar

Lumbago hastalığının tipik işareti kalça omurgasından aniden gelen ağrılardır. Genellikle çok şiddetli ve saplanmalı olmaktadırlar. Bazı vakalarda bu ağrılar yayılmaktadırlar- özellikle bacaklara veya kalça bölgesine inmektedirler. Lumbago hastalığı çerçevesinde sindirim sisteminin veyada mesane işleyişinin bozukluğu oluşmaktadır.

Diğer Bilgiler

Gün ve gün düşünmeden bir çok hareket yapmaktayız. Hareket yeteneğimizi sağlayanın ne olduğunu ağrı hissettiğimiz an algılamaktayız: Hareket iskelesinin kompleks yapısının işleyişi engellendiği zaman bunun çok ağrılı şekilde farkına varmaktayız.

Detaylar


Omurga- Hayatın şasisi

34 omurga ve her birinin arasında bir disk- omurgayı yani vücudun desteğini oluşturmaktadır. Buradan hareket sistemimizin tüm ipleri çekilmekte, çünkü omurgamız iskeletimizin tüm parçalarını birbirine bağlamaktadır. Kafa tası, gövde, kollar, leğen kemiği ve bacaklar omurgayla dolaylı dolaysız bir bağlantı içindedirler. Dolaylı çünkü sinir uyarıların yönlendirilmesi ve transfer edilmesi vücudun kemikli orta kısmından kontrol edilmektedir. Omurganın iç kısmında omurilik yer almaktadır. Beyinin yanında sinir sisteminin ikinci önemli koordinasiyon bölgesidir.

Omurga toplamda 5 bölgeye ayrılmaktadır- kafadan boyun omurgasına, göğüs omurgası, kalça omurgası, sağrı kemiği ve kuyruk kemiğine kadar. Tüm bu bölgeler tek tek omurlardan oluşmaktadır: 7 boyun omuru, 12 göğüs omuru vede 5 leğen kemiği-, sağrı kemiği- ve kuyruk kemiği omuru. Birbirine kaynamış toplam 34 omurdan oluşmaktadır bundan beşi sağrı ve kuyruk kemiği omurunu oluşturmaktadırlar. Bu yüzden omurganın ,,açık omurlarından’’ söz edilmektedir. Bunun arasında, sağrı – ve kuyruk kemiğinin tersi, boyun-, göğüs- ve kalça kemiği omurları açık durumda yer almaktadır.

Yandan bakıldığında omurga iki s harfi gibi görünmektedir: Boyun omurgası iç bükey göğüs omurgası ise dış bükey durmaktadır. Kalça omurgası içe doğru sağrı- ve kuyruk kemiği ise dışa doğru eğilmektedirler. Bu iki s biçimi doğanın ras gele oluşturduğu bir mimari yapı değil, çok iyi bir fikirdir.

Bildindiği gibi insanın dik durmasında yardımcı olmuştur. Bu durumun şüphesiz çok büyük avantajları bulunmaktadır fakat diğer tarafda vücudun daha fazla sarsılmalarına sebep olmaktadır. Bu dezavantajı dengelemek için evrim omurganın özel bir yapısını oluşturmuştur. Omurganın iki s yapısı sayesinde sarsılmalar azaltılmaktadır ve daha iyi yayılmaktadır. Bu sayede hassas beyin büyük sarsılmalara karşı, örneğin koşuda, daha iyi korunmaktadır.


Hareket yapısında yer alan önemli parçalar

En ufak harekette çok sayıda yapılar yer almaktadır:

Kemikler

İçindeki dokumsu parmaklık yapısını basınca ve bükülmelere karşı dirençli yapmaktadır. Betonarme türü bir protein ağıdır, beton yerine geçen mineraller içeren çelik teli iskelesine benzer bir konstrüksiyondur. Bu kombinasiyon kemiklerin dayanıklığını sağlamaktadır.

Kıkırdaklar

Kemiklerin uçları kaygan kıkırdaklar ile örtülüdür – bu doku kemik maddesini korumaktadır ve esnek ve son derece dayanıklıdır. Esnekliği kıkırdağı hareketleri ve sarsılmaları engelleyen amortisöre dönüştürmektedir. Yükü eklem bölgelerine yayıp altınaki kemikleri aşınmaya karşı korumaktadır. Kıkırdak sayesinde oluşan düz yüzey hareketlerin akıcı olmasını sağlamaktadır.

Eklem kapsülü

Eklemi manto gibi kaplayıp dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Kapsül 2 tabakadan oluşmaktadır: Dış tabakası sağlam konnektif doku ve lifler sayesinde kemikleri birbirne bağlamaktadır. İç tabakası iç eklem derisidir.

İç eklem derisi

Eklem kapsülünün iç tabakası kan damarları, sinirler ve lenflerden meydana gelmektedir. Eklem aralığına akan eklem sıvısını oluşturmaktadır.

Eklem sıvısı

Kayganlığını sağlayarak eklemi ,,yağlamaktadır’’. Onun dışında kıkırdağı kan üzerinden ekleme ulaşan vitaminler ile beslenmesini sağlamaktadır.

Bantlar

Konnektif dokudaki kısa ipler kemkileri birbirine bağlamaktadır ve eklemi yanlış harekete karşı korumaktadır.

Kaslar

Eklemleri hareket ettiren etrafındaki kaslardır: kendilerini kasabilir ve esnetebilirler.

Kirişler

Kas liflerinin uçları kirişleri oluşturmaktadır: Kasları kemikler ile bağlayan sağlam konnektif doku iplerilerdir. Kirişler, kiriş aralarında koruyucu şekilde sıkca hareket edilen bölgede bulunmaktadırlar, örneğin dirseklerde.


Diğer Tedbirler

 • Yerine yerleştirmek
  Lumbagonun nedeni bloke olmuş bir eklem omurgası ise hareketliliği yerine getirmek için çoğu zaman deblokaj yöntemi başarılı olmaktadır. Bu yerine yerleştirme uygulaması sadece deneyimli hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

 • İlaçlı tedavi
  Önemli olan, daha fazla kasılmaların önüne geçmek için, şikayetleri hızlı bir şekilde yok etmekdir. Bunun için ilaç alımının yanı sıra hasta bölgeye sırttan enjekte edilen enjeksiyonlarda işe yaramaktadır. Uygulamada kullanılan maddelerin arasında ağrı kesici ilaçlar, bölgesel etkili anestezi ilaçları ve iltihap önleyici dinlendirici ilaçlar yer almaktadır.

 • Sıcak-veya soğuk uygulamaları
  Bazı lumbago hastalarına sıcak- bazı hastalara ise soğuk kompresler iyi gelmektedir. Bu durumu kişisel olarak test etmek gerekmektedir. Sıcağı tercih eden hastalara sıcak yastıklar veya eczanelerden temin edilen özel yakılar tavsiye edilmektedir. Bölgesel soğuk etkileri için jelli soğuk keseler kullanılmaktadır.

 • Fizyolojik tedavi
  Bölgesel fizik hareketleri özellikle kas sisteminin kasılmaları veya yırtılmaları sonucunda meydana gelen Lumbago hastalıklarına karşı önerilmektedir. Bu tür hareketler ağrı esnasında henüz uygulanamamaktadır fakat ağrılar hafiflediği zaman iyileşme sürecine ve hastalığın tekrarlanmasına karşı yardımcı olmaktadır.