Arama yaptınız;

Lomber Sendromu

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Bel omurga ve Siyatik sendromu hakkında kısa özet

Bel omurga Siyatik sendromu böğür omurgasının açılımıdır: Bel omurga Siyatik sendromu kelimesi böğür omurgasından gelen tüm ağrıları temsil etmektedir. Bel omurga Siyatik sendromu hastalığı tek başına bir hastalık olarak nitelendirilmemektedir aksine sendromun tipik karakteristiği yani çeşitli ağrıları içine almaktadır..

Böğür omurgası bölgesindeki ağrılar göğüs- boyun omurga omurlarına kıyasla daha sık görülmektedir. Bunun nedeni omurganın bu alt kısmının büyük yüklere maruz kalmasıdır.

Bel omurga ve Siyatik sendromu Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

LWS Sendrom

Bel omurga ve Siyatik sendromunun en sık görülen görülen nedenlerden biride böğür omurların aşınması sebebiyle ortaya çıkan dejeneratif değişikliklerdir. Çoğu vakada diskler rol almaktadır: Disklerin taşması ve kabarması bel omurga ve Siyatik sendromunun tetikleyicisidir. Onun dışında böğür omurların arasındaki eklemlerin aşınması ağrılara yol açabilmektedir. Kırıklar gibi yaralanmaralar da dejeneratif değişikliklere ve böğür omurga ağrılarına yol açabilmektedir. Bel omurga ve Siyatik sendromunun bir diğer nedeni romatizmal- iltihaplı hastalıklar veya enfeksiyonlar olabilmektedir. Çoğu zaman Osteoporoz ve Osteomalazi hastalıkları böğür omurga ağrılarına sebep olmaktadırlar.

Spina bifida gibi doğuştan deformasyon nedenleri bel omurga ve Siyatik sendromuna yol açabilmektedir. Bu durum Skolyoz gibi büyüme bozuklukları içinde geçerlidir. Bel omurga ve Siyatik sendromu bel omurgasındaki tümörlere veya bu bölgedeki metastazlara bağlanabilmektedir. Fakat bu nedenler çok nadir görülmektedir.


Semptomlar

Typische Anzeichen des LWS-Syndroms sind Rückenschmerzen, die lokal auf den Bereich der Lendenwirbelsäule beschränkt sind. Diese Schmerzen werden meist als dumpf, weniger als stechend empfunden.

Diğer Bilgiler

Bel omurga ve Siyatik sendromu rahatsızlıklarında bir çok hastalıkta olduğu gibi hastaların kendisini tedavi etmesi ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır. Aynı unsur tedbir almak içinde geçerli olmaktadır. Günlük alışkanlıklarda ufak değişiklikler bile omurga ağrılarının hafiflemesinde yardımcı olmaktadır.

Detaylar


Düzenli hareket

Omurganın hareketliliğini, dayanıklılığını sağlamak ve korumak için düzenli şekilde hareket etmek en iyi tedbirlerden bir tanesidir. Fakat bunun için her spor dalı uygun olmamaktadır. Omurgaya ve eklemlere aşırı şekilde yük bindiği için Tenis, Golf, Futbol veya Hentbol gibi spor dalları önerilmemektedir. Yüzme, bisiklet sürmek, kayak yapmak, yürüyüş ve walking yapmak gibi spor dalları omurgayı çalıştırıp koruduğu için daha uygun olmaktadır.


Dinlenme

Omurga ağrıların altında yatan sebeplerden çoğu stres ve kasılmalardır. Kas sistemindeki omur parçaları bölgesinin kasılması ve kısalmasına yol açmaktadır. Jacobson’un otojen egzersizi ve kas gevşetme metotları da yardımcı olmaktadırlar. Yoga vücudu ve ruhu aktif olarak gevşetmek için etkili bir seçenek sunmaktadır.


Diğer Tedbirler

  • Kas sisteminin bölgesel çalıştırılması
    Karın- ve sırt kaslarının bölgesel çalıştırılmasıda ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır. Aynı zamanda böğür omurgası bölgesindeki ağrıların önüne geçilmektedir. Uygun omurga kasları güçlendirme egzersizleri ilk olarak tecrübeli bir fizyolok tarafından gösterilmesi gerekmektedir. Hasta bu konuda bilgi sahibi olduğu zaman egzersizi tek başına uygulayabilir. Bu sayede kasların yanlış çalıştırılmasının önüne geçilebilir.

  • Manuel uygulama
    Hareketliliği sağlayan özel teknikler sayesinde, halk dilinin yerine takmak diye adlandırılır, böğür omurgasındaki omur parçaları blokajları açılabilmektedir. Bu tedbirler komplikasyonları önlemek için tecrübeli ve bilgili bir fijolok tarafından uygulanması gerekmektedir. Eklemlerine yerine takmak için tecrübeye ve parmakların duyarlı olması gerekmektedir.

  • Sıcak uygulamaları
    Bel omurga ve Siyatik sendromunu tedavi etmek için bir diğer etkili seçenek ise sıcak uygulamalarıdır. Omurganın ağrıyan bölgesine sıcak uygulandığı zaman kan dolaşımı hızlanarak kasların ve eklemlerin gevşemesi sağlanmaktadır. Bunun neticesinde ağrılarda hissedilebilir bir iyileşme olacaktır. Bu tür bir termoterapi için bataklık kürleri veya fango kürleri kullanılabilmektedir. Bunlar hastanın ağrıyan bölgelerine konulmaktadır. Evdeki sıcak uygulamalar için sıcak yastıklar veyada sıcak su torbaları kullanılabilir.