Arama yaptınız;

Dejeneratif Omurga Hastalığı

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Dejeneratif omurga sendromu hakkında kısa özet

Dejeneratif omurga hastalığı küçük omurga eklemlerinin aşınması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık omurga eklem aşınması veya omurga eklemlerin artrez olması olarakda bilinmektedir. Dejeneratif omurga hastalığı tüm omurgayı sarabilmektedir. Çoğu vakada leğen omurgası bölgesinde ortaya çıkmaktadır.

Dejeneratif omurga sendromu Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Dejeneratif omurga hastalığı sendromu genellikle ileri yaşdaki omurga eklemlerinin aşınması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu azalma süreci spor veya meslekdeki fazla yük taşıma veya yanlış yüklenme sonucunda veya sıkca ağır yük taşıma nedeniyle desteklenmekte. Onun dışında Dejeneratif omurga hastalığı disklerdeki hasar ve özellikle disk kayması sonrası meydana gelmektedir.


Semptomlar

Dejeneratif omurga hastalığının en önemli semptomlari aşınmış omurga eklemlerindeki az veya çok yayılmış hangi bölgeden geldiği bilinmeyen ağrılardır. Bu ağrılar çoğu zaman bir bölgede kalmamakta kalçaya, bacaklara ve kollara yayılabilmektedir. Dejeneratif omurga hastalığı için karakteristik olan vücudun yük yüklenmesi halinde ve cisim taşıma esnasında ağrıların çoğaldığı gözlenmektedir. Üst gövde arkaya eğildiğinde ve bacaklar arka pozisyona kaldırıldığındada ağrılar çoğalmaktadır. Dinlenme ve yatma pozisyonunda ağrılar azalmaktadır. Dejeneratif omurga hastalığındaki ağrılar hareket yeteneğini ve gündelik bir çok aktiviteyi engellemektedir. Onun dışında ense – ve sırt kaslarında sıkca kasılmalar ve bacaklarda hissiyat bozuklukları ve sabah kasılmaları neticesini doğurmaktadır.


Diyagnoz

Omurga eklemlerin aşınmasını görebilmek için ilk önce röntgen muayenesi yapılmaktadır. Bunun sayesinde hastalığa işaret eden değişiklikler belirlenmektedir. Ekleme yakın bölgelerde vücudun diğer bölgelere göre renk açılması oluşmaktadır. Bir diğer tipik belirti ise omurga parçalarına yapışan kemik yapılardır. Fakat röntgen filmi diyagnozu neticelendirmek için yeterli değildir.

Bunun için omurga eklemlerine bir örnek enjeksiyonu uygulanması gerekmektedir. Bu Dejeneratif omurga hastalığı enjeksiyonu çerçevesinde hasta olan omurga eklemi bölgesel uyuşturulmaktadır. Bu uygulama bilgisayar tomografisi yöntemiyle kontrol altında uygulanmaktadır. Enjeksiyon iğnesinin duruşunu kontrol etmek için, ekleme küçük bir miktarda kontrast madde enjekte edilir ve daha sonra bölgesel etkisi olan bir narkotik verilmektedir. Enjeksiyon sırasında hissedilen ağrılar hastanın ondan önce hissettiği acılar ile benzer ise ve narkotik maddeden sonra iyileşme hissedilmekte ise Dejeneratif omurga hastalığı netleşmış olmaktadır.


Diğer Tedbirler

 • Fizyolojik tedavi
  Ağrılı rahatsızlıkları dindirmek için çok etkili fizik hareketler bulunmaktadır. Karın ve sırttaki kaslar güçlendirilmekte olup tüm omurganın yükü hafiflemekte ve güçlendirilmektedir.

 • Omurga dostu hareket etmek
  Fizik hareketleri egserizlerin yanı sıra düzenli omurgayı çalıştıran fakat omurgaya fazla yüklenmeyen spor dalları tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun arasında bisiklet sürmek, Walking ve sırt üstü yüzmek gibi spor alanları yer almaktadır.

 • İlaçla ağrı tedavisi
  Ağrıları dindirmek için kısa süreli hekim tarafından önerilen non-steroidal olan antirümatizmal ilaçlar kısaca NSAR kullanılabilir. ,,Non-steroidal olan’’ kortizon içermedikleri anlamına gelir. Yinede NSAR ilaçları yan etkileri sebebiyle sadece kısa süreli ve mümkün olduğunca az dozda kullanılmalıdır. Diğer kullanılan ilaçlar selektif Cox-2 engelleyen maddelerdir. Bunlarda ağrıya ve iltihabı iyileştirmeye yönelik kullanılmaktadır ve NSAR ilaçları kadar yan etkileri bulunmamaktadır.

 • Fizik ağrı terapisi
  İlaç tedavisinin yanı sıra ultrason tedavisi veya az miktarda elektrik akıntısı terapisi fiziksel tedbirler arasında yer almaktadır.

 • Harpago
  Harpago iyi bir doğal tedavi yöntemidir. Ağrılı rahatsızlıkarı ekstreler ile etkili şekilde dindirilebilinir.

 • Omurga eklemlerini bloke etmek
  Bu uygulama diğer tüm tedavi metotları başarıya ulaşmadığı takdirde devreye girer. Hasta olan omurga eklemlerine bölgesel olarak uyuşturucu maddeyle karışık kortizon enjekte edilmektedir. Bu sayede ağrılar hafiflemekte ve hasta olan eklemin iltihaplı süreçlerini dindirmektedir.