Arama yaptınız;

Bel Ağrısı

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Kronik sırt ağrıları hakkında kısa özet

Kronik sırt ağrıları böğür ağrıları olarakda bilinmekte.

Kronik sırt ağrıların Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Böğür bölgesindeki ağrılar aşınma – örneğin yanlış duruş, fazla yüklenme veya fazla kilolar ve ileri yaş nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu dejeneratif süreç çoğu zaman küçük omur eklemlerinde sürdürülmektedir. Sıralamaları sebebiyle çatı kiremitlerine benzetilmektedirler ve böğür omurgasının küçük eklemleri dejeneratif omurga eklemleri olarakda adlandırılmaktadır.

Kronik sırt ağrılarının diğer nedenleri disk kayması veya disk taşması gibi disk hasarları olabilmektedir. Genelde ikisi aşınma sonucuyla ortaya çıkmaktadırlar. Onun dışında Osteoporoz ve böğür bölgesindeki tümör hastalıklarıda sırt ağrılarına yol açabilmektedir. Ağrıların bir diğer nedeni omur parçalarındaki değişiklikler ve omurları tutan bantların fonksiyonel bozuklukları da olabilmektedir..


Semptomlar

Kronik sırt ağrıları için karekteristik olan ağrıların böğür omurga bölgesinde toplanmasıdır. Çoğu zaman böğür bölgesine konsantre olmakta olup şiddetli ve iğneleme ağrılardan oluşmaktadırlar. Diğer tipik semptomlar ise omurga boyu bölgesel kas gerilmeleri ve hissizlik. Bu tür kasılmalar hastalar tarafından rahatsız edici olarak algılanmaktadır ve bunun sonucunda yan bükey bir koruma duruşu almaktadırlar.

Bu yüzden kronik sırt ağrıları hareket yeteneğini fazlasıyla engellemektedir. Özellikle üst gövdeyi eğerken ve çevirirken ağrılar oluşabilmektedir.

Diğer Bilgiler

Böğür omurları bölgesi tüm omurga kısımları arasında en şiddetli ağrılara maruz kalan bölgedir. Bunun nedeni üst gövdenin tüm ağırlığı üzerinde olmasıdır. Onun dışında omurganın çoğu hareketleri – dönmek, eğilmek ve diğerleri- böğür omurgasından yola çıkmaktadır. Bu nedenle aşınma ve fonksiyon kayıplarına yatkındır.

Detaylar


Bir omurganın yapısı

Her omurga düzenli bir şemadan oluşmaktadır: bir omur, bir omur kanalı, bir spinoz çıkıntısı, iki adet transvers çıkıntısı ve dört adet lamina. Omurların spinoz ve transvers çıkıntılarına bağlı omurgayı güçlendiren bantlar ve kaslar bulunmaktadır. Bu şema omurganın çeşitli bölgelerinde değişmektedir. Yük çoğaldığı ve hareketlik azaldığı için boyundan yukarı omurlar büyümektedir.

İlk iki boyun omurları ve birbirine kaynamış sağrı- ve kuyruk kemiği omurları dışında tüm omurlar disklere bağlıdır. Amortisör görevi üstlenmektedirler ve omurganın hareket etmesini sağlamaktadırlar.


Diğer Tedbirler

 • Temel hastalığı tedavi etmek
  Tedavi başarısı için sırt ağrılarına yol açan temel hastalığı örneğin disk kayması veya kas gerilmelerini tedavi etmek gerekmektedir. Fakat bu her zaman mümkün olmamaktadır. Yıpranma sonucu aşınmalar geriye dönüştürülememektedir

 • Ağrı kesici ilaçlar
  Geçici ağrıları hafifletmek için non-steroidal olan antirömatizal (NSAR) ilaçlar uygun olmaktadır. Non-steroidal kelimesi kortizon içermedikleri anlamına gelmektedir. Şiddetli ağrılara yol açan kas gerilmelerine karşı kas gevşetici ilaçlar yardımcı olmaktadır. Bu ilaçlar ağrı hissedilen kas bölümlerinde gevşeme sağlamaktadır. Çok ağır vakalarda hastaya Tramadol veya Morfin gibi ağır ağrı kesici ilaçlar verilebilmektedir. İlaçlı ağrı tedavisi kısa süreli ve az dozajlı uygulanması gerekmektedir. Büyük yan etkileri olduğu ve bağımlılık riski taşıdıkarı için sırt ağrılarına karşı uzun süreli ağrı kesici olarak kullanılmaması tavsiye edilir.

 • Bölgesel anestezi
  Ağrı kesici ilaçların yanı sıra yan etkisi ve bağımlılık etkisi olmayan etkisi uzun süre süren bölgesel anestezi iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Genellikle, ince bir plastik hortumu( sonda) yardımıyla uygulanmaktadır. Böğür omurgasına yakın ağrılı bölgeye yerleştirilmektedir. Bunun için ,dokuyu kesmeye, yani ameliyata ihtiyac olmamaktadır. Sonda yardımıyla uyuşturucu ilaçlar ihtiyaca göre tekrar ve ağrısız bir şekilde verilmektedir.

 • TENS
  Ağrıları hafifletmeye yardımcı olan elektroterapi alanındaki TENS (elektrodlar üzerinden sinir uyarması) uygulaması iyileşme sağlamaktadır. Bu uygulama sırasında hastanın omurganın ağrıyan sağ ve sol deri bölgesine az voltajlı elektrik akan elektrodlar yapıştırılmaktadır.

 • Fizik hareketleri
  Omurgayı destekleyen kaskorsesini güclendirmek ağrıları uzun süreli hafifletmek için büyük önem taşımaktadır. Bu özellikle böğür omurga bölgesi için geçerlidir. Tavsiye edilen tedbirler arasında fizik hareketleri egzersizleride yer almaktadır.

 • Yeterince hareket etmek
  Ağrılar hafiflediği anda ilk olarak yeterli hareket aktivitesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hareketsizlik omurga ağrıları hastalıklarında büyük rol oynamaktadır.