Arama yaptınız;

Kasılmalar

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Kasılmalar hakkında kısa özet

Kasılma olarak nitelendirilen durum kasların kendi başına gevşemeye geçememesi. Bu kasların temel kasılmasının uzun süreli gücçendiği anlamına gelir. Kasılma yavaş yavaş veyada aniden ortaya çıkabilir.

Kasılmaların Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Kasılmaların nedenleri çeşitli olabilir. Omurga ve ense bölgesinde oluşan kasılmalar yanlış yüklenme veya yanlış duruşlardan dolayı meydana gelmektedir. Kaslara sürekli yük binmesi bu bölgede kan dolaşımının azalmasına ve yeterli oksijenle beslenmemesine yol açabilmektedir.

Oksijen düşüklüğü kas dokularında metabolizma bozukluklarına ve o bölgede sertleşmeye yol açmaktadır. Ağrı spirali başlar: Daha fazla ağrıya sebep olmamak için hareketlerden kaçınma başlar ve bunların neticesinde tekrar kas gerilmeleri ortaya çıkar.


Semptomplar

Gerilmelerin tipik işareti uyuşuk ağrılardır. Kasılmalar ve kas sertleşmeleri boyun omurga bölgesinden omuz bölgesinden üst göğüs omurgasına kadar uzanmaktadır. Ağrılar kalça üzerinden kol ve bacaklara yayılabilmektedir. Aniden ortaya çıkan kas krampları bölgedeki kasın sertleşmesine ve hareket yeteğini kaymetmesine yol açmaktadır.

Ağrıyan bölgede sertleşme ve uyuşukluk hissi ve hissizlik oluşmaktadır. Uzun süreli oturmalar veya ayakta durmalar ağrıları şiddetlendirmekte ve sağlıksız, eğik bir koruma duruşu almayı tetiklemektedir. Kas kasılmalar düğümler veya şişkinlikler olarak hissedilebilir.

Diğer rahatsızlıklar kendini ellerde ve ayaklardaki kan dolaşımı bozukluğu ve baş dönmesi olarak göstermektedir.