Arama yaptınız;

Romatizma

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Romatizma hakkında kısa özet

Halk dilindeki ,,romatizma’’ kelimesi hareket sisteminin 400 ü aşkın hastalığı kapsamaktadır. Nedenleri ve semptomlari farklı olabilmektedir. Romatizmal hastalıkların ortak noktası ise ağrı oluşturduklarıdır. Bu hastalıklar sadece hareket sistemini değil iç organları ve vücudun diğer yapılarını da hedef alabilmektedır.

Romatizma Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Rheumatoide Arthritis: Typische Deformitäten der Hand

Rheumatoid Arthritis: Elin tipik deforme olması demektir. Çeşitli romatizmal hastalıklarında olduğu gibi ağrılarında çeşitli nedenleri olabilir. Bunlardan bir kaçı iltihap sebebiyle oluşmaktadır diğerleri aşınma ve eklemlerin, kirişlerin ve bantların eskimesiyle ortaya çıkmaktadır. Otoimmün hastalıklarıda romatizmal hastalıklara yol açmaktadır. Romatizmal hastalıkların en sık görülen biçimi rheumatoid Arthritisin immün sisteminin yanlış yönlendirilmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Diğer nedenler arasında kazalar, yaralanlamar veyada enfeksiyonlar yer alabilmektedir.


Semptomplar

Bu sebepler için geçerli olan Romatizmal rahatsızlıklar içinde geçerli sayılır: Geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Hasta bölgelerde şişliklerin yanı sıra sert eklemler ve kaslar veya kızarmalar ortaya çıkabilmekte. Eklemlerin deforme olması ve yanlış duruşu mümkün olduğu kadar hareket yeteneğindede az veya çok engel oluşabilmekte. Romatizmal hastalıklar çerçevesinde kas gerilmeleri, omurganın deforme olması ve göz veya iç organların iltihabı oluşabilmekte.

Diğer bilgiler

Yunanca ,,rheumatismos’’ kelimesinden gelmektedir ve ,,akıcı, çeken ağrı’’ olarak tercüme edilebilir. Bu çeşitli romatizmal hastalıklar için tipik fakat: Romatizma sadece tek bir tane hastalık değil 400 çeşitli eklem-, kemik-, ve yumuşakdoku hastalıkları arasında yer almaktadır. Semptomları, sebepleri, süreçleri ve tedavileri konusunda bunlar kısmen birbirine benzer kısmen ise tamamen farklıdır. Romatizmal hastalıklar sadece hareket iskelesiyle kısıtlı değil: Nerdeyse vücudun tüm organlarıyla ve dokularıyla alakalı bir hastalık türüdür.

Detaylar


Eklemin Yapısı

143 çeşitli eklemin içinde vücudun hareketliliğini sağlayan bir çok eklem bulunmaktadır. Görevlerine göre eklemler farklı şekilde kurulmuştur, fakat yapı parçaları aynıdır. Örneğin kıkırdak örtülü eklem bölgesi, oyuk eklem tavası ve eklem kapsülü gibi. Kıkırdak tabakası- söz konusu ekleme ne kadar yüklenildiğiyle alakalıdır ve 5 milimetre kalınlıkdadır. Kıkırdak sağlıklı ise üst yüzeyi düz ve parlaktır. Bu sayede kemikleri korumakta, amortisör görevi üstlenmekte ve aşınmayı azaltmaktadır. Eklem kapsülü eklem avasını dışa doğru kapatmaktadır. İç kapsül tabakası eklem yağını oluşturmaktadır. Synovia olarakda adlandırılmaktadır. Bu kıkırdağı vitaminler ile beslemektedir ve yağlayıcı madde ve koruma tabakası olarak eklem bölgelerinin kolayca kaymasını sağlamaktadır. Son olarak kaslar ve bantlar eklemin dıştan korunmasını sağlamaktadır. Bu konstrüksiyon ve kıkırdak örtüsü sayesinde yüklenmeler nokta şeklinde değil daha büyük bir eklem kemiği üst tabakası üzerinde yayılır. Bu sayede eklem ağır yüklere karşı dirençli olabilmekte. Bu eklem parçalarının form ve pozisiyonlarının tam tamına birbirine ayarlı olduğu zaman başarılı bir şekilde çalışır. Kalça kemiğinde olduğu gibi: burdada üst baldır kemiğinin yuvarlak başı kalça kemiğinin tavasında durmaktadır. Bu durum geniş hareketliliğin yanı sıra yüksek sağlamlığı garantilemektedir. Omuz- ve diz eklemlerinde eklem tavası daha alçcakdır. Bu durum pek optimal değil, kalça ve yarım ay şeklindeki kıkırdak dilimleri dengelemekte, Menisküsler olarak adlandırılmaktadır.


Farklı eklem türleri

Tüm eklemler aynı şekilde hareket yeteneğine sahip değildir. Baş parmak eklemi sadece bükülme ve uzatma hareketi yapabilmektedir buda semer eklemi için karakteristik ve sağlam bir tutuş demektir. Dirseklerdeki gibi menteşe eklemler sadece bir mil etrafına hareket edebilmektedir. İsmini kapıdaki menteşelerden almıştır. Küre eklemler 3 mil etrafınada hareket sağlayabilmekte. Bu durumda daha büyük ve geniş bir hareket alanı sağlamaktadır. Fakat bunun bedelide büyüktür. Geniş hareket yeteneği sağlamlığı etkilemektedir: bir eklem ne kadar kompleks ve esnek yapıya sahip olursa, bir o kadar hastalığa yatkın olmaktadır.


Diğer Tedbirler

 • Romatizma
  Romatizma ağrılarına karşı en sık önerilen ilaçlar İbuprofen veya Diclofenac maddeleridir. Onun dışında non-steroidal olan antirümatizmal kısaca NSAR lar kullanılmaktadır. ,,Non-steroidal olan’’ kortizon içermedikleri anlamına gelir. Yinede NSAR ilaçları yan etkileri sebebiyle sadece kısa süreli ve mümkün olduğunca az dozda kullanılmalıdır. Diğer kullanılan ilaçlar selektif Cox-2 engelleyen maddelerdir. Bunlarda ağrıya ve iltihabı iyileştirmeye yönelik kullanılmaktadır fakat NSAR ilaçları kadar yan etkileri bulunmamaktadır. Belirtilen maddeler iyileştirmeye yeterli gelmediği takdirde kortison ilaçları devreye girmektedir. Genellikle enjeksiyon yapılarak uygulanmaktadır: glukokortikoid, vücudun kendi kortikoidine akraba olan madde, direk hasta ekleme enjekte edilmekte. Bu yönetmin avantajı direk gerekli olduğu yerde etki etmesidir. Hap şeklinde olan kortizon ilacı gibi bütün organizmaya yüklenmemekte.

 • Biologika
  Sözü geçen ilaçların yanı sıra Arthristis hastalığı için bir kaç yıldır TNF- alfayı- engelleyen biologika maddeleride kullanılmaktadır. Bu ilaçlar eklemlerdeki iltihap süreçlerine müdahale eden molekülarbiolojik üretilen maddelerdir: Bunlar vücuda ait bağişıklık sisteminin oluşturan iltihap maddelerinin zarar etkilerini bloke etmektedir. Bu bir yandan Arthritise karşı etkili fakat öbür yandan bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

 • Bitkisel ilaçlar
  Bir çok çeşit bitkisel ilaçlar romatizma hastalıklarında hissedilir şekilde iyileşme sağlamaktadır. Isırgan otu yaprakları, Harpago kökü ve Söğüt ağacı ekstrelerin faydalı olarak bilinmektedir. Bu bitkisel ilaçlar eczanedelerde reçetesiz satılmaktadır.

 • Bölgesel hareket
  İlaçların yanı sıra hemen hemen tüm romatizmal hastalıklarda günlük bölgesel hareket tedavileri uygulanmaktadır. Bu hareketler eklemlere, kaslara ve kirişlere fazla yüklenmeden çalıştıracak ve uzun süre hareketli kalmalarını sağlayacakdır.

 • Dinlenme teknikleri
  Ağrıları hafifletmede yardımcı olan dinlenme egzersizlerinin arasında Jacobsona göre Otojen egzersizi, Yoga veya kas gevşetme teknikleri bulunmaktadır. Stres azaltıcı tedbirlerde romatizma hastalıkların tedavileri arasındadır- çoğu strese bağlı kasılmalar romatizma hastalıklarına yol açmaktadır.

 • Ovalamalar
  Kan dolaşımını hızlandıran ilaçları ovalayarak uygulamak kasılmaları çözmektedir. Geçici evrede ağrıyı hafifletmek için çoğu zaman soğuk kompresler yardımcı olmaktadır. Bu kompresler iltihap sökücü ve şişlik giderici olarak bilinmektedir.

 • Kneipp uygulamaları
  Papaz Kneippın tedavi uygulamalarında romatizma hastalıklarına karşı bir kaç etkili strateji belirlemektetir. İltihapsız ağrılarda Bataklık kürleri veya bir kese Flores graminis kürü yardımcı olabilmektedir. İltihaplı ağrılarda ise soğuk kompresler ve sargılar uygulanmaktadır.