Arama yaptınız;

Eklem Ağrısı

Ağrı testine katılın.

Andulasyon tedavisinin şikayetlerinizde size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

Kendinizi Test Edin

Eklem ağrıları hakkında kısa özet

Eklem ağrıları bir halk hastalığıdır: Tahminen 20 milyon Birlik Vatandaşını kapsamaktadır. Bu hastalığa sadece yaşlılar yakalanmamaktadır. Eklem ağrıları tüm yaş gruplarını, erkek ve kadınları kapsayan bir hastalık türüdür.

Tedavisi tıp dalındada zor bir hastalık türüdür. Eklem ağrıları hastaların yaşam kalitesini uzun seneler fazlasıyla düşürmektedir…

Eklem ağrılarının Nedenleri ve Semptomları


Nedenler

Eklem ağrıları eklem bölgelerindeki çeşitli hastalıkların semptomudur: En başta gelen hastalıklar; İltihaplar, aşınmalar veya metabolizma bozuklukları. Tıp dalında eklem ağrılarıyla birlikte gelen 400 çeşit hastalık bilinmektedir. Bu durum hastalıkların nedenlerinin araştırılmasının ne kadar zor bir uygulama olduğu tahmin edilebilir.

Eklemlerin ağrımasının en sık sebepleri arasında bulunan kronik iltihaplardır. Bununla arasında Rheumatoid Arthritis yani ,,iltihaplı romatizma’’ bulunmaktadır. Bu hastalık çerçevesinde eklemin iç derisi sürekli olarak iltihap oluşturmaktadır. İltihabı harekete geçiren faktör bir otoimmün hastalığıdır, bağışıklık sisteminin yanlış yönetilmesine yol açmaktadır. Bununla birlikte vücud kendi dokusuna zarar veren ve kronik iltihaplara neden olan maddeler üretmektedir. Bunlar özellikle el ve ayak eklemleriyle alakalıdır ve zaman içinde tamamen yok olabilmektedir. Aşınmalar eklem ağrılarına sıkca sebep olan nedenlerden biridir. Zaman ilerledikce eklemleri tehdit etmektedir: dengesiz veya fazla yüklenme zaman içinde aşınmaya yol açmaktadır. Aşınma sırasında ufak parçacıklar oluşmaktadır ve bunlarda eklemin tekrar iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Bu aşınmayla ilişkili olan eklem hastalıkları ,,dejeneratif romatizma’’ olarak da bilinmektedir. Eklem ağrılarının diğer nedenleri arasında Fibromiyalji ve Osteoporoz hastalıklarıda yer almaktadır.


Semptomplar

Çok çeşitli rahatsızlıklar bulunduğu için eklem ağrıları bölümlere ayrılmaktadır. İlk sırada başlangıç ağrısı yer almaktadır: burda ağrılar eklem hareket esnasında başlamaktdır. Eklemlerdeki dejeneratif değişiklikler için tipik olan başlangıç ağrısıdır. İkinci sırada gece- veya dinlenme ağrısı bulunmaktadır, isminden anlaşıldığı gibi, sadece eklem dinlenme halindeyken ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkdan muzdarip hastalar özellikle geceleri ağrı çekmektedir. Dinlenme ağrısının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Fakat sıkca ilithaplı eklem hastalıklarının neticesinden ortaya çıkmaktadır. Dejeneratif değişikliğe uğramış eklemlere yüklenilmesinin sonucunda da oluşmaktadır. Eklem ağrıların üçüncü sırasında yer alan yüklenme ağrılarıdır. Ağrılar eklemlere yüklenildiği zaman ortaya çıkmaktadır. Eklem tekrar dinlenme haline döndüğünde ağrı kesilmiş olmaktadır. Yüklenme ağrısı eklemlerin yaralanmasında ve eklemin iltihaplı veya dejeneratif değişiklikler soncusunda oluşabilmektedir.

Diğer bilgiler

Eklem ağrılarına sebep olan hastalıklar halk arasında ,,romatizma’’ olarak adlandırılmaktadır. Yunanca ,,rheumatismos’’ kelimesinden gelmektedir ve ,,akıcı, çeken ağrı’’ olarak tercüme edilebilir. Bu çeşitli romatizmal hastalıklar için tipik fakat: Romatizma sadece tek bir tane hastalık değil 400 çeşitli eklem-, kemik-, ve yumuşakdoku hastalıkları yerine geçmektedir. Semptomları, sebepleri, süreçleri ve tedavileri konusunda bunlar kısmen birbirine benzer kısmen ise tamamen farklı olmaktadır. Romatizmal hastalıklar sadece hareket iskelesiyle kısıtlı değil: Nerdeyse vücudun tüm organlarıyla ve dokularıyla alakalıdır.

Detaylar


Eklemin Yapısı

Vücudun hareketliliğini sağlayan 143 çeşitli eklemden daha fazla eklem bulunmaktadır. Görevlerine göre eklemler farklı şekilde kurulmuştur, fakat yapı parçaları aynıdır. Örneğin kıkırdak örtülü eklem bölgesi, oyuk eklem tavası ve eklem kapsülü. Kıkırdak tabakası- söz konusu ekleme ne kadar yüklenildiğiyle alakalıdır ve 5 milimetre kalınlıkdadır. Kıkırdak sağlıklı ise üst tabakası düz ve parlaktır. Bu sayede kemikleri korumaktadır, amortisör görevi üstlenmektedir ve aşınmayı azaltmaktadır. Eklem kapsülü eklem avasını dışa doğru kapatmaktadır. İç kapsül tabakası eklem yağını oluşturmaktadır. Bu durum Synovia olarakda adlandırılmaktadır. Buda kıkırdağı vitaminlerle beslemektedir ve yağlayıcı madde ve koruma tabakası olarak eklem bölgelerinin kolayca kaymasını sağlamaktadır. Son olarak kaslar ve bantlar eklemin dıştan korumasını sağlamaktadır. Bu konstrüksiyon ve kıkırdak örtüsü sayesinde yüklenmeler nokta şeklinin aksine daha büyük bir eklem kemiği üst tabakası üzerinde yayılmaktadır. Bu sayede eklem fazla yüklenmelere karşı dirençli olabilmektedir. Bu eklem parçalarının form ve pozisyonlarının tam tamına birbirine ayarlı olduğu zaman başarılı bir şekilde çalışır. Kalça kemiğinde olduğu gibi: üst baldır kemiğinin yuvarlak başı kalça kemiğinin tavasında durmaktadır. Bu durum geniş hareketliliğin yanı sıra yüksek sağlamlığı garantilemektedir. Omuz- ve diz eklemlerinde eklem tavası daha alçcakdır. Bu durum pek optimal değildir, kalça ve yarım ay şeklindeki kıkırdak dilimleri dengelenmektedir, bunlar Menisküsler olarakda adlandırılmaktadır.


Farklı eklem türleri

Tüm eklemler aynı şekilde hareket yeteneğine sahip değildir. Baş parmak eklemi sadece bükülme ve uzatma hareketi yapabilmektedir buda semer eklemi için karakteristik ve sağlam bir tutuş demektir. Dirseklerdeki gibi menteşe eklemler sadece bir mil etrafına hareket edebilmektedir. İsmini kapıdaki menteşelerden almıştır. Küre eklemler 3 mil etrafınada hareket sağlayabilmekte. Bu durumda daha büyük ve geniş bir hareket alanı sağlamaktadır. Fakat bunun bedelide büyüktür. Geniş hareket yeteneği sağlamlığı etkilemektedir: bir eklem ne kadar kompleks ve esnek yapıya sahip olursa, bir o kadar hastalığa yatkın olmaktadır.


Önlemler

Harekette kalma

Eklemleri uzun süreli dinlendirme tavsiyesi riskli olduğu kanıtlanmıştır. Ancak bu şekilde ağrılar iyileşmemektedir aksine çoğalmaktadır. Düzenli olarak egzersiz üniteleri yapmak eklemler üzerinde posotif etki yaratmaktadır: Vitaminler kıkırdağa, zararlı maddeler ise dışarı taşınmaktadır ve mekanik simülasiyon kıkırdak hücrelerinin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

Spor dalının seçiminde ,, çok hareket etmek, az yüklenmek’’ ilkesi geçerlidir. Eklemleri yeterince hareket ettiren ve aynı zamanda dinlendiren spor dalları yüzmek, bisklet sürmek, kayak yapmak, gezintiye çıkmak, walking ve isokinetik aletlerde egzersiz yapmak gibi sporlardan oluşmaktadır.


Ekleme göre hareket etme kılavuzu

Alman tıbbi spor ve koruma derneği (DGSP) aşağıda belirtilen ağrılara yanında belirtlen spor dallarını önerilmektedir

  • Ayak bilek ağrıları: suda kürek çekmek, ata binmek, yüzmek, bisiklet sürmek, paten yapmak
  • Diz eklem ağrıları: jimnastik, bisiklet sürmek, walking, kulaç atarak yüzmek
  • Kalça eklem ağrıları: jimnastik, yüzmek, bisiklet sürmek, walking
  • Omuz eklem ağrıları: jimnastik, yüzmek, kayak yapmak, walking

Fizik tedavi

Bölgeye uygun fizik hareketleri egzersizi kasları güçlendirmektedir ve eklemi stabilize ederek eklemin hareketliliğini korumaktadır.


İlaç tedavisi

Ağrıları hafifletmeye ve iltihapları dindirmeye yaramaktadır. Bu sayede hareketlilik yeteneği iyileştirilebilir- bu tedavinin başarılı olması için vazgeçilmez bir faktördür.

Non-steroidal olan antirümatizmal ilaçlar kısaca NSAR bu tedavide sıkca kullanılmaktadır. Ağrıları hafifletmekle kalmamaktadır aynı zamanda ilithaplarıda iyileştirmektedir. Fakat NSAR ilaçların çok fazla yan etkileri bulunuduğu için kısa süreli az dozayda kullanılması gerekmektedir. Cox-2- engelleyen ilaçlar ağrılara ve iltihaplara etki etmektedir. Bölgesel etki gösterdiği için NSAR ilaçları kadar yan etkisi bulunmamaktdır. Onun dışında eklem ağrıları tedavisinde kortizon ilaçları kullanılmaktadır: Normal şartlar altında hasta ekleme direk enjekte edilmektedir.